Jak vybrat správné rukavice?

Na trhu jsou rukavice latexové, vinylové, nitrilové rukavice nebo oybčejné plastové. Ve zdravotnických zařízeních se často používá jeden druh vyšetřovacích rukavic na veškeré činnosti. Před použitím vyšetřovacích rukavic je však nutné znát rozdílné vlastnosti jednotlivých výrobních materiálů.

 


Na co je důležité dbát při výběru rukavic:
  • tloušťka materiálu
  • síla
  • délka
  • povrch vně a uvnitř
  • pevnost v tahu
  • odolnost proti oděru a propíchnutí
  • propustnost

Vinylové rukavice
Vinyl je za vlhka poměrně dost kluzký, ve vinylových rukavicích budete mít slabší úchopovou jistotu a jdou obtížněji natahovat. Tím jsou vinylové rukavice náchylnější k propíchnutí a natržení v tahu. Vinylové rukavice samozřejmě můžete používat i ve zdravotnictví, ale vždy s ohledem na práci, kterou budete vykonávat. Vinylové rukavice se vyrábějí v provedení s pudrem i bez pudru, což je výhoda pro citlivou pokožku uživatele.

Latexové rukavice
Latexové rukavice jsou obvykle vyvíjeny tak, že mají pohodlnější přiléhavost a příjemnější nošení. Povrch rukavice dobře klouže, přesto umožňuje velmi dobrý úchop. Syntetická vnitřní vrstva zajišťuje snadné a rychlé navlékání a je velice příjemná k pokožce. Latex je navíc vysoce odolný proti protržení. Na výběr je opět provedení s pudrem i bez pudru.

Nitrilové rukavice
Jsou vhodné pro osoby trpící alergiemi při použití. Nitrilové rukavice jsou zpravidla bezprašné, neobsahují přírodní latex, jsou odolné chemikáliím a desinfekčním roztokům. Jejich obvyklá barva je modrá.

Jako vodítko při výběru vhodných rukavic vám pomůžou některé závěry mnohých testů a průzkumů:

Míra propustnosti:
Co se týče míry propustnosti, jsou dle různých a různými způsoby provedených odborných studií mnohem spolehlivější rukavice latexové, oproti zde porovnávaným rukavicím vinylovým. V pořadí spolehlivosti s ohledem na ne/propustnost si nejlépe vedou rukavice latexové bez pudru (0 % selhání) následované nitrilovými rukavicemi (2 %) a latexovými s pudrem (2,3 %), až za nimi se v míře propustnosti jako nejméně spolehlivé jeví rukavice vinylové (29,8 %).

Ochranná funkce:
Rukavice používáme pro svou základní – tedy ochrannou – funkci (proti znečištění, infekcím, virům, proti patogenním organizmům, atd.). V tomto ohledu dopadl při odborných testech jako nejspolehlivější ochranný a odolný materiál latex následovaný nitrilem, až za těmito materiály pro výrobu rukavic se nachází vinyl. Zvláštním případem je látka, před kterou vinylové rukavice neposkytují účinnou ochranu, a sice etanol. Avšak i proti etanolu lze jako spolehlivou ochranu používat rukavice latexové, které v provedených testech selhaly pouze v 0,8% případů.

Add to cart